Raporty o rynku nieruchomości powrót

18.11.2013

Czy to już koniec przecen na rynku mieszkaniowym?

alpha skorosze red real

 

W ostatnich miesiącach w największych miastach, poza Krakowem i Wrocławiem, ceny mieszkań deweloperskich wzrosły. Najbardziej średnia stawka w minionym kwartale skoczyła w Poznaniu, gdzie wzrost cen ofertowych wyniósł ponad 3 proc. W Warszawie na rynku pierwotnym w ciągu ostatnich trzech miesięcy mieszkania zdrożały przeciętnie o 1,5 proc. W porównaniu z ceną sprzed roku stołeczne nowo budowane lokale oferowane są teraz o 2 proc. drożej. To nie jedyna analiza, której wyniki wskazują, że ceny mieszkań deweloperskich nie tylko przestały spadać, ale i pomału zaczynają wzrastać. Mimo braku programu dopłat mieszkania sprzedają się ostatnio bardzo dobrze, a swoimi rekordowymi wynikami sprzedażowymi zaskoczeni są sami deweloperzy. Na największych rynkach oferta się kurczy.

Promocje, promocje

W ofertach deweloperów można znaleźć teraz wiele promocji. Bonusy oferowane są nie tylko w formie rabatów, ale także różnego rodzaju pakietów promocyjnych, obejmujących np. gratisowy garaż, zabudowę kuchenną, czy roczny czynsz. Coraz częściej mieszkanie można kupić z wykończeniem wnętrza.  

 – Dużym ułatwieniem dla klientów jest zakup wykończonego mieszkania. Dlatego w naszym programie promocyjnym Rodzina na gotowym na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach oferujemy wykończenie w cenie mieszkania. Przykładowo trzypokojowe, 55 metrowe mieszkanie wykończone pod klucz jest do kupienia za 6820 zł/mkw. W kolejnych naszych inwestycjach będziemy stawiać przede wszystkim na jakość mieszkań i przygotowywać lokale wykończone, bo takie jest obecnie zapotrzebowanie klientów. Oczywiście kupujący będą mieli możliwość wyboru mieszkania z wykończeniem lub bez – podkreśla Teresa Witkowska z Red Real Estate Development.   

Mokotów z największą ofertą

W Warszawie najwięcej nowych mieszkań jest do sprzedania na Mokotowie. Ta dzielnica odebrała w ostatnim czasie palmę pierwszeństwa Woli. W pierwszej trójce stołecznych dzielnic z największą ofertą deweloperską znajduje się jeszcze Białołęka. Jednak tylko na Mokotowie liczba mieszkań w ofercie rynku pierwotnego przekracza 2 tys. Mieszkań ubywa. Jeszcze trzy miesiące temu ponad dwa tysiące mieszkań było do kupienia w co najmniej trzech warszawskich dzielnicach. Poza Mokotowem, Białołęką i Wolą, w których oferowanych jest prawie 40 proc. stołecznych nowych mieszkań, w innych dzielnicach oferta jest już znacznie mniejsza. Na  Pradze Południe, Żoliborzu i w Wilanowie wystawione do sprzedaży jest po ok. 1000-1500 mieszkań. W pozostałych warszawskich dzielnicach wybór jest wyraźnie mniejszy.

Kredyty drożeją

W tej chwili mieszkania kupuje wiele osób, które w nieruchomości lokują swoje oszczędności. Poza tym, na zakup decydują się też osoby, które chcą uciec przed koniecznością wpłaty od nowego roku 5 procent wkładu własnego przy zaciąganym kredycie. Na 100 proc. wartości mieszkania pożycza jeszcze wiele banków. Jednak, jak zwracają uwagę analitycy, banki sukcesywnie podwyższają marże i opłaty związane z udzieleniem kredytów hipotecznych. Aby uzyskać atrakcyjne warunki kredytowe, obniżyć marżę oraz prowizję, należy skorzystać z oferty promocyjnej. Jest to związane z koniecznością skorzystania z dodatkowych produktów finansowych. Standardowo trzeba założyć konto, na które wpływać będzie comiesięczne wynagrodzenie i zaopatrzyć się w kartę. Często wymagane jest też wykupienie ubezpieczenia na życie i od utraty pracy, a także produktów inwestycyjnych.

Generalnie na niższą marżę mogą liczyć przede wszystkim osoby o ponad przeciętnych dochodach. Na korzystniejsze warunki mają też szansę kredytobiorcy, którzy posiadają środki na wkład własny. Im wyższy, tym koszt kredytu będzie niższy.

RED Real Estate Development,

fot. mieszkanie pokazowe w Osiedlu Alpha w Skoroszach, materiał prasowy


Tagi: , , , , .

odsłon: 655

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora
Masz pytanie?
Kontakt

Słownik finansowy

U
Ubezpieczenie pomostowe

Jest to ubezpieczenie jakie bank utrzymuje do momentu wpisania hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu. Zazwyczaj ubezpieczenie jest naliczane poprzez podniesienie marży kredytu przez okres do wpisu hipoteki.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Kursy walutKurs z dnia
2020-02-28

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF 4.0734 +0.0186 0.46
usdUSD 3.9255 -0.0158 0.4
eurEUR 4.3355 +0.0255 0.59
gbpGBP 5.0657 -0.0198 0.39
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne


Partnerzy serwisu