Raporty o rynku nieruchomości powrót

04.12.2013

Chcesz kupić mieszkanie – zrób to mądrze

fot. Rafin - Złota Podkowa

 

Planując zakup własnego lokum należy przede wszystkim zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi wydarzeniami. Najbezpieczniejszą opcją jest zakup mieszkania z aktem notarialnym, zwłaszcza w przypadku, gdy chcemy szybko zamieszkać we własnych czterech kątach i nawet już na Święta fetować podjęcie jednej z najważniejszych decyzji w życiu.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta gotowych mieszkań, które cieszą się właśnie teraz sporym zainteresowaniem. Zakup gotowego lokalu znacznie skraca czas oczekiwania na spełnienie marzeń o własnym M, a dodatkowo pozwali uniknąć konieczności wnoszenia 5 % wkładu własnego, które będzie obowiązywać od początku przyszłego roku. Dzięki temu można te pieniądze przeznaczyć na wykończenie mieszkania. W przypadku zakończonej budowy sami możemy przekonać się o jakości wykonania inwestycji i z tą wiedzą podjąć świadomą decyzję o zakupie wymarzonego lokalu. Jednak nabycie gotowego mieszkania to nie tylko większa pewność związana z jego wyglądem, ale co najważniejsze – mniejsze ryzyko zakupu inwestycji w trakcie budowy, która może nie zostać ukończona. Potwierdzają to m.in. tegoroczne przypadki upadłości firm deweloperskich, które były w trakcie budowy sprzedanych już mieszkań. W takich sytuacjach bowiem istnieje zagrożenie pozostania z kredytem i w dodatku bez własnego M.

Jako bardziej ryzykowny oceniany jest również zakup mieszkania, które nie posiada aktu własności, czyli dokumentu potwierdzającego prawo do lokalu. Warto pamiętać, że jeśli gotowe mieszkania nie mają aktu notarialnego, to być może bank, który kredytował inwestycję, nie wyraził jeszcze zgody na wydzielenie poszczególnych lokali.

Dodatkowym zabezpieczeniem dla kupujących jest ustawa deweloperska, chroniąca nabywcę lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Zawiera ona elementy umowy przedwstępnej sprzedaży, a także umowy o roboty budowlane. Jednak obejmuje tylko inwestycje rozpoczęte po wprowadzeniu nowego rozporządzenia, czyli po 16 września 2011 roku. Obecnie czeka nas kolejna zmiana. Zbliżający się koniec roku to również koniec finansowania zakupu mieszkania na 100% przez banki. Warto też pamiętać, że oczekiwany przez wiele osób program Mieszkanie dla młodych w przypadku dużych miast wprowadzi niestety rygorystyczne limity cenowe.

Fot. osiedle Złota Podkowa we Wrocławiu – Rafin Developer


Tagi: , , , , , .

odsłon: 655

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora
Masz pytanie?
Kontakt

Słownik finansowy

U
Umowa przedwstępna

Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy. Powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Kursy walutKurs z dnia
2020-02-28

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF 4.0734 +0.0186 0.46
usdUSD 3.9255 -0.0158 0.4
eurEUR 4.3355 +0.0255 0.59
gbpGBP 5.0657 -0.0198 0.39
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne


Partnerzy serwisu