Raporty o rynku nieruchomości powrót

29.11.2013

Badanie rynku: Zwyczaje mieszkaniowe Polaków

40

 

Polacy w większości mieszkają w budynkach wielorodzinnych – blokach lub kamienicach, a marzą o własnym domku jednorodzinnym. Co trzeci badany nie posiada własnego mieszkania – żyje w wynajmowanym lub lokatorskim od gminy czy miasta. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców czynsze są najwyższe – najczęściej powyżej 450 zł za miesiąc.

Sytuacja społeczna i gospodarcza w Polsce uległa w ostatnich latach dużym zmianom. Coraz więcej jest jednoosobowych gospodarstw domowych, a z danych Eurostatu wynika, że aż 44% Polaków w wieku od 25 do 34 lat wciąż mieszka z rodzicami. Jak rzeczywiście wygląda nasza obecna sytuacja mieszkaniowa? Ilu Polaków mieszka we własnym mieszkaniu lub domu, a ilu w wynajętych? Jakie ponoszą comiesięczne koszty związane z czynszem?

Na te pytania odpowiada pierwsza część raportu „Czynsze i mieszkania” przygotowanego na podstawie sondażu  przeprowadzonego przez TNS Polska dla firmy Dolcan.

– Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie takiego badania, żeby dowiedzieć się  jak wygląda sytuacja mieszkaniowa współczesnych Polaków. Rynek nieruchomości mieszkaniowych musi na bieżąco reagować na potrzeby i oczekiwania klientów. Często same obserwacje
i rozmowy z osobami odwiedzającymi nasze biura sprzedaży to jednak za mało. Warto poprosić o pomoc firmę specjalizującą się w przeprowadzaniu takich sondaży – wtedy mamy obiektywne spojrzenie na to, czego nabywcy oczekują. Dzięki temu możemy dopasować naszą ofertę do realnych, bieżących potrzeb Polaków – tłumaczy Alicja Dolińska z firmy Dolcan.

Z raportu wynika, że spośród ogółu Polaków większość (57%) mieszka w budynkach wielorodzinnych – blokach mieszkalnych, kamienicach lub domach wielorodzinnych. Wraz ze wzrostem wielkości miejsca zamieszkania badanych rośnie także udział osób mieszkających w blokach i kamienicach – w najmniejszych miejscowościach zaledwie co piąta osoba żyje w bloku, natomiast w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców wskaźnik ten przekracza 80%. Co ciekawe najniższy odsetek osób mieszkających w domach jednorodzinnych, bliźniakach lub szeregowcach jest w miastach z ludnością od 100 do 500 tysięcy (7%), a nie jak można by sądzić w metropoliach powyżej 500 tys. mieszkańców. Wciąż duży jest odsetek Polaków, którzy nie mają własnego mieszkania. Spośród osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych 37% deklaruje, że żyje w mieszkaniach, które nie są ich własnością (wynajmowanych lub lokatorskich od gminy czy miasta).

Ciekawe, chociaż może dla wielu osób dość oczywiste, okazały się odpowiedzi na pytanie „Kto w Pana(i) gospodarstwie domowym zajmuje się pilnowaniem opłat za dom /mieszkanie?”.

Wśród ogółu badanych 62% osób stwierdziło, że to właśnie oni zajmują się płatnościami w domu, jednak wśród ankietowanych kobiet taką deklarację złożyło 75% respondentek, a wśród mężczyzn było to zaledwie 47%.  – Interesujące jest to, że w kolejnym pytaniu, w którym sprawdzaliśmy czy Polacy znają wysokość opłat czynszowych i jakie to są kwoty, to również kobiety dużo częściej niż mężczyźni znały odpowiedź na pytanie: „Czy wie Pan(i), ile mniej więcej wynosi miesięczny czynsz, który płaci Pana(i) rodzina spółdzielni /wspólnocie?”. W stereotypie mówiącym o tym, że odpowiedzialność za gospodarstwo domowe spoczywa na kobietach, jest więc sporo prawdy – zauważa Joanna Skrzyńska z TNS Polska.

Wielu osób nie dziwi fakt, że ponad 70% badanych, zapytanych gdzie chcieliby mieszkać, gdyby mogli dowolnie wybierać, wybrało dom jednorodzinny. Najmniej chętnych było do zamieszkania w lofcie, bo zaledwie co setny ankietowany. Ciekawiej wyniki wyglądają, gdy spojrzymy na nie przez pryzmat wielkości miejsca zamieszkania badanych – Wraz ze wzrostem wielkości miejscowości, w której mieszkają ankietowani maleje odsetek osób dla których wymarzonym miejscem zamieszkania jest dom jednorodzinny, i tak dla przykładu – w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców jest to niecałe 50% – wciąż dużo, ale jednak znacznie mniej niż w mniejszych miejscowościach. W polskich metropoliach są więc osoby, które cenią miejski tryb życia i niemal co czwarty mieszkaniec chciałby mieszkać w bloku – podkreśla Joanna Skrzyńska z TNS Polska. Wśród mieszkańców dużych miast dużo wyższy jest także odsetek osób niezdecydowanych – co szósty mieszkaniec metropolii miałby trudności z podjęciem decyzji, gdyby zapytano go, gdzie chciałby zamieszkać, gdyby miał dowolny wybór.

– Wprowadzając na warszawski rynek nasz produkt – Osiedla Mieszkań Bezczynszowych – staraliśmy się wypełnić niszę na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Jest duża grupa osób, które chciałyby mieć własny ogródek, kominek i komfort życia jak w domu, jednak nie stać ich na własny dom jednorodzinny lub nie potrzebują tak dużych metraży. Przeprowadzone wspólnie z TNS badanie potwierdza, że Polacy pragną mieć własny dom, co sugeruje, że jesteśmy przywiązani do tradycji. Mieszkania bezczynszowe pomagają spełnić to oczekiwanie – to wygoda domu, dostępna dla wszystkich. Jest to też ciekawe rozwiązanie dla osób, które są niezdecydowane czy wolą żyć w domu czy jednak w mieszkaniu – podkreśla Robert Ziółek z Dolcan.

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie firmy Dolcan. Przeprowadzono je w dniach 4-8 października 2013 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców. Badanie zostało zrealizowane w ramach sondażu, w którym wykorzystano technikę wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

 

 

 


Tagi: , , , , .

odsłon: 631

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora
Masz pytanie?
Kontakt

Słownik finansowy

P
Prowizja za wcześniejszą spłatę

Opłata pobierana przez bank w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Kursy walutKurs z dnia
2020-02-28

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF 4.0734 +0.0186 0.46
usdUSD 3.9255 -0.0158 0.4
eurEUR 4.3355 +0.0255 0.59
gbpGBP 5.0657 -0.0198 0.39
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne


Partnerzy serwisu