Raporty o rynku finansowym powrót

18.02.2014

Pierwszy kredytobiorca dostał wsparcie w ramach MDM. Chętnych jest bardzo dużo

12

Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, 13 lutego wypłacona została pierwsza kwota państwowej dopłaty, w wysokości 17 tysięcy złotych. Pierwszą osobą, która otrzymała dofinansowanie, okazał się kredytobiorca z województwa opolskiego.

Na ten moment o pieniądze w ramach Mieszkań dla Młodych możemy starać się już w 7 bankach. Umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w tej sprawie podpisały PKO BP, Pekao, Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska – BOŚ, Bank Polskiej Spółdzielczości – BPS, Getin Noble Bank, Spółdzielcza Grupa Bankowa – SGB.
BGK zapewnia, że MdM rozwija się bardzo dynamicznie i cieszy się dużym zainteresowaniem. Statystyki pokazują, że MDM rozwija się szybciej niż jego poprzednik – „Rodzina na Swoim”.

Z puli 600 mln zł na wsparcie dla kredytobiorców w roku 2014, złożone wnioski są już o wartości 43 mln zł.

MDM największą popularnością cieszy się w Wielkopolsce, co zresztą zrozumiałe, biorąc pod uwagę dosyć wysoki, jak na stawki w Poznaniu, limit cenowy rządowego programu. Na początku lutego bieżącego roku wniosków z tego regionu złożyło ponad 200 osób. W Poznaniu limit ceny metra kwadratowego nowego mieszkania ze wsparciem wynosi 5600 zł, a średnia cenowa jest na podobnym poziomie. Podobnie przedstawia się sytuacja w Gdańsku i to też automatycznie ma przełożenie w statystykach Banku Gospodarstwa Krajowego, gdyż pomorskie to drugie pod względem liczby wniosków o Mieszkania dla Młodych województwo w Polsce.

Podobnie przedstawia się sytuacja na Mazowszu. Następnym spośród największych rynków jest Dolny Śląsk, a po nim Małopolska – co łatwo wytłumaczyć właśnie widełkami cenowymi.

We Wrocławiu w ramach rządowego programu można kupić mieszkanie maksymalnie do kwoty 4770 zł, podczas gdy przeciętne ceny wynoszą około 5800 – 6000 zł. Podobnie ma się sytuacja z Krakowem.

Rzecz jasna niebawem możemy znaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości cenowej, bowiem w drugim kwartale roku będą już obowiązywały nowe limity, miejmy nadzieję – poprawiające dostępność mieszkań.

Ta z pewnością już byłaby znacznie większa, gdyby państwo nie odcięło od udziału w programie „MdM” całego rynku wtórnego mieszkań.

Tymczasem w związku z niskimi limitami cen mieszkań i zawężeniem wyłącznie do rynku pierwotnego, niejednokrotnie potencjalny uczestnik programu będzie skazany na poszukiwanie lokali w segmencie tanim, co często wiąże się z gorszą jakością, oraz w peryferyjnych lokalizacjach.

Rząd tłumaczy, że zawężenie obszaru MdM wyłącznie do rynku pierwotnego miało na celu nie tylko wsparcie kupujących, ale też poprawę koniunktury w budownictwie, czyli pośrednio w całej gospodarce w Polsce.

Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, program może wygenerować około 30 mld zł możliwych inwestycji, przy maksymalnej łącznej kwocie dofinansowania na poziomie 3,5 mld zł. Banki skredytują w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” zakup ok. 25 tys. mieszkań w każdym roku.

 

Marcin Moneta

Dział Analiz WGN


Tagi: , , , .

odsłon: 602

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora
Masz pytanie?
Kontakt

Słownik finansowy

P
Punkt procentowy

(w skrócie p.p.) Punkt procentowy określa nominalną zmianę wartości. Jeśli oprocentowanie wynosi 6% i zostaje podniesione o 1 punkt procentowy, to wzrasta do 7%, a jeśli wzrasta o 1% ( jeden procent), to wynosi po podwyżce 6,06%.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Kursy walutKurs z dnia
2020-02-28

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF 4.0734 +0.0186 0.46
usdUSD 3.9255 -0.0158 0.4
eurEUR 4.3355 +0.0255 0.59
gbpGBP 5.0657 -0.0198 0.39
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne


Partnerzy serwisu