Raporty o rynku finansowym powrót

04.10.2013

Banki korzystają z niskich stóp procentowych

muzyka
Zgodnie z oczekiwaniami utrzymujące się od kilku miesięcy najniższe w historii stopy procentowe skłoniły banki do podwyżki marż kredytów hipotecznych.  W porównaniu z poprzednim kwartałem, oprocentowanie w ramach niektórych ofert  wzrosło nawet o blisko 1 p.p..
Pomimo tego na rynku mieszkaniowym widać  nieznaczne ożywienie. Z jednej strony spowodowane jest, co prawda nieco wyższym niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale nadal stosunkowo atrakcyjnym oprocentowaniem kredytów mieszkaniowych, które nawet przy marży bliskiej 2 p.p. utrzymuje się znacznie poniżej 5%. Należy tu wyraźnie podkreślić, że o ile kredyt mieszkaniowy jest zwykle zobowiązaniem długoterminowym o zmiennym oprocentowaniu, to wg ekspertów w najbliższym okresie  brak jest przesłanek do zmiany trendu i tym samym podwyżki stóp procentowych w Polsce.
Z pewnością część kredytobiorców zdecydowała się na zakup nieruchomości jeszcze w tym roku w obawie przed planowanym na 2014r. wprowadzeniem obowiązku posiadania min. 5% wkładu własnego. Poziom wymaganego przez banki udziału środków własnych ma być w kolejnych latach systematycznie zwiększany, tak aby w 2016r. osiągnąć próg 15%. Z kolei czynnikiem zachęcającym do wstrzymania swoich planów inwestycyjnych dla części przyszłych kredytobiorców może być planowane na początek 2014r. wprowadzenie nowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych, w ramach którego nabywca nowej nieruchomości będzie mógł otrzymać wsparcie nawet do 20% wartości. Program jest jednak cały czas opracowywany i nie znamy jeszcze jego ostatecznego kształtu.
Dodatkowo wśród ekspertów rynku nieruchomości  przeważają krytyczne głosy na jego temat, u podstaw których leży opinia o stosunkowo niskiej dostępności programu z uwagi na poziom ustalonych cen minimalnych.

Tomasz Muzyka
Ekspert WGN Kredyty


              
Tagi: , , , , .

odsłon: 579

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora
Masz pytanie?
Kontakt

Słownik finansowy

E
Euribor

(Euro Interbank Offer Rate ) Stopa procentowa kredytów w strefie euro.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Kursy walutKurs z dnia
2020-01-17

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF 3.9410 -0.0011 0.03
usdUSD 3.8053 +0.0085 0.22
eurEUR 4.2344 -0.0004 0.01
gbpGBP 4.9682 +0.012 0.24
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne


Partnerzy serwisu